SPRAWY ORGANIZACYJNE
Zadaniem żłobka jest:
- dbanie o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci,
- zapewnienie opieki pielęgnacyjnej, wychowawczej i edukacyjnej w zależności od indywidualnych potrzeb dzieci,
- wspieranie ich rozwoju,
- zapewnienie prawidłowego żywienia, dostosowanego do wieku jak i preferencji dziecka.
Pracujemy w godzinach 6:00 - 17:00, administracja 7:00-15:00.
Wózki, foteliki itp. można zostawiać w pomieszczeniu WÓZKOWNI znajdującym się od ulicy Romualda. Pomieszczenie otwarte będzie w porze rannej DO godziny 8:30 , w porze popołudniowej OD godziny 12:00. W przypadku, gdyby wózkownia była zamknięta prosimy o informację na grupie.
!!! Zwracamy również ogromną Państwa uwagę na terminowość uiszczanie opłat za pobyt i żywienie dziecka w żłobku. Prosimy tak zabezpieczyć środki finansowe, aby opłata była zaksięgowana na koncie placówki 15-tego każdego miesiąca. O kwocie do zapłaty będziecie Państwo informowani na początku każdego miesiąca (karteczka z informacją zostanie wręczona każdemu indywidualnie).
W przypadku zmiany sytuacji w rodzinie (nawet w ciągu roku) mającej znaczenie w naliczeniu opłat (pojawienie się na świecie trzeciego dziecka) prosimy niezwłocznie dostarczyć Oświadczenie o wielodzietności rodziny
Wszelka pomoc MOPR dotycząca dofinansowania do żywienia dziecka w placówce również powinna być jak najszybciej zgłoszona, celem weryfikacji naliczenia.
Opłata za żywienie uzależniona będzie od obecności dziecka w placówce. Za miesiąc wrzesień naliczona jest pełna kwota, natomiast w październiku zostanie ona ewentualnie pomniejszona o odliczone nieobecności dziecka.
NIEOBECNOŚCI dziecka w danym dniu zgłaszamy do administracji, do godziny 8:30, natomiast o planowanych możemy zawiadomić opiekunki na grupie dziecka. Obowiązkiem Rodzica jest również informowanie Żłobka o chorobach, zwłaszcza zakaźnych dziecka, czy o powodach pobytu dziecka w szpitalu (jeżeli są one znaczące dla bezpieczeństwa pozostałych dzieci).
!!! W przypadku dzieci uczęszczających do FILII Żłobka, nieobecność należy zgłosić dzień wcześniej do godziny 8:00
Najważniejszym aspektem procesu adaptacyjnego dziecka w żłobku jest właściwe jego przygotowanie do nowej sytuacji. Tutaj ogromna odpowiedzialność spoczywa na Rodzicach/Opiekunach. To WASZE nastawienie do nas i naszej pracy odgrywa znaczącą rolę w całym procesie. Pamiętajmy, że dzieci czują nasze emocje i niejednokrotnie nie rozumiejąc ich zaczynają niepotrzebnie się denerwować.
Aby zminimalizować stres jaki będzie towarzyszył naszym pociechom pamiętajmy, aby:
- nie pozwolić sobie na zbędne negatywne emocje,
- zrezygnować ze zbędnego pospiechu w przygotowaniach - w domu (można wziąć dzień urlopu w pracy celem uniknięcia niepotrzebnego zdenerwowania),
- dużo rozmawiać z dzieckiem o nowym środowisku opisując je tak, aby zachęcić pociechę do przyjścia do nas,
- podczas oczekiwania na rozmowę z opiekunką nie wprowadzać nerwowej atmosfery,
- buziak na do widzenia był krótki i "przekazywał" jak najmniej obaw z naszej strony.
Oczywiście rozumiemy Wasze obawy związane z pozostawieniem dzieci pod opieką "obcych osób", jednak wybierając, świadomie, naszą placówkę obdarzyliście nas zaufaniem, którego nie zawiedziemy. Współpracując z Państwem wspólnie zadbamy o prawidłowy rozwój Waszych pociech, będziemy informować o naszych spostrzeżeniach dotyczących rozwoju fizycznego jak i psychicznego. To dzięki prawidłowej relacji będziemy w stanie wypełniać nasze zadania.
Prosimy Państwa o szczerość jeśli chodzi o informacje dotyczące Waszych dzieci, dzięki czemu będziemy sprawniej realizować plan opieki nad nimi.
Żłobek pracuje w oparciu o:
- Ustawę o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3,
- Statut Żłobka Samorządowego Nr 13 w Kielcach,
- Regulamin Porządkowy Obejmujący Zasady Pobytu Dziecka w Żłobku Samorządowym Miasta Kielce,
- Procedury Bezpieczeństwa dotyczące zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania infekcji i chorób zakaźnych.
Prosimy o zapoznanie się z ww. treściami, które są dostępne w zakładce AKTY PRAWNE.
- Do żłobka przyprowadzacie dzieci DO GODZINY 8:30. O ewentualnych spóźnieniach informujecie Państwo telefonicznie, w przeciwnym razie dziecko może zostać nieprzyjęte w tym dniu do placówki.
- Dostarczacie Państwo wszystkie, niezbędne dokumenty (informacja poniżej),
- Podajecie opiekunce istotne informacje dotyczące Waszej pociechy,
- Krótkie pożegnanie z dzieckiem zminimalizuje jego stres.
UWAGA! Rodzic nie wchodzi z dzieckiem na grupę, nie zagląda .... Przekazuje pociechę pod naszą opiekę i nie przeciąga chwili rozstania ponieważ potęguje to niepotrzebnie stres, który nie pozwala dziecku na spokojne adoptowanie się do nowego środowiska. Przeszkadza w prawidłowym postrzeganiu otoczenia, innych dzieci jak i opiekunek.
> Dla spokojnej adaptacji proponujemy, aby w pierwszych dniach pobytu zostawiali Państwo dzieci do godziny 12:00-12:30 (pora obiadowa). W przypadku braku takiej możliwości dokładamy wszelkich starań, aby minimalizować stres związany z dłuższym pobytem dziecka w nowym otoczeniu, w pierwszych dniach.
W zależności od predyspozycji dzieci adaptacja do nowego otoczenia trwa różnie. Oczywiście to Państwo przede wszystkim decydujecie, na ile jesteście w stanie pozwolić sobie na wcześniejszy odbiór pociechy. Opiekunki informują na bieżąco o zachowaniu dziecka w placówce, udzielają wszelkich informacji, odpowiadają na Państwa pytania. Jest również możliwość uzyskania informacji telefonicznej. W miarę jak dziecko przyzwyczai się do nas i otoczenia, w porozumieniu z Państwem, przedłużamy czas pobytu.
Prosimy o przyprowadzanie do placówki dzieci zdrowych, bez objawów infekcji. Z naszej strony, KAŻDY niepokojący objaw zgłaszany jest telefonicznie. Państwo podejmujecie decyzję o wcześniejszym zabraniu dziecka z placówki (niezwłocznie zabieramy w przypadku wysokiej temperatury), ewentualnie umówieniu wizyty lekarskiej na popołudnie. Prosimy o szczerość z Państwa strony oraz zgłaszanie niepokojących objawów, które wystąpiły u dziecka w domu, a które mogą mieć wpływ na zachowanie dziecka podczas pobytu w placówce. Niejednokrotnie taka informacja również i nam ułatwia opiekę nad maluszkiem. W przypadku poważnej choroby dziecka prosimy (w miarę możliwości) o pisemną informację od lekarza prowadzącego, że dziecko jest zdrowe.
> Jeżeli Wasza pociecha nie używa już pieluszek jednorazowych, bardzo prosimy o zabezpieczenie dodatkowych ubranek na zmianę. Nowa sytuacja stresowa, obce osoby wokół mogą powodować, że wyuczone w domu nawyki mogą stać się problematyczne dla dziecka (np. strach spowodowany nowym otoczeniem może utrudnić dziecku zgłaszanie potrzeb).
> Odbierając dziecko nie stwarzajmy sytuacji, w której będzie ono czuło, że placówka to coś złego - nie użalajmy się nad dzieckiem ("Oooo biedactwo, już mamusia przyszła, już będzie dobrze" itp.) - przywitajmy je z entuzjazmem dając swoją postawą do zrozumienia, że macie pełne zaufanie do nas. Zadając pytania dzieciom zwracajcie uwagę jak je formujecie: " Fajnie było prawda?,- nie pozwalajmy, aby dziecko czuło nasz niepokój.
> Pamiętajcie Państwo, że po powrocie do domu zachowanie dziecka może ulec zmianie; będzie cięgle przy Was, może mieć niespokojne noce, itd. Zapewniajcie je o swojej miłości, okazujcie cierpliwość, ale nie pozwalajcie sobie na niepokój i zdenerwowanie oraz negatywne uwagi przy Waszym dziecku dotyczące placówki. Wbrew pozorom dzieci słyszą i rozumieją o wiele więcej niż nam, dorosłym, się wydaje.
Cieszymy się na współpracę z Państwem. Mamy nadzieję, że ten rok jak i kolejne będzie owocował w same dobre relacje między nami.
Wszelkie uwagi co do funkcjonowania placówki możecie Państwo zgłaszać do Dyrektora Żłobka.
Dziękujemy za WASZE zaufanie
UWAGA !!!
Prosimy o zapoznanie się z poniżej zamieszczonymi dokumentami.
Prosimy je wydrukować, uzupełnić (pamiętając o podpisach obojga rodziców/opiekunów prawnych) i dostarczyć w dniu, w którym po raz pierwszy dziecko "przychodzi" do placówki ( "Niezbędnik Maluszka" to podpowiedź co jest potrzebne dziecku w żłobku) :