KĄCIK RODZICA

SPRAWY ORGANIZACYJNE

Zadaniem żłobka jest:

  • dbanie o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci,
  • zapewnienie opieki pielęgnacyjnej, wychowawczej i edukacyjnej w zależności od indywidualnych potrzeb dzieci,
  • wspieranie ich rozwoju,
  • zapewnienie prawidłowego żywienia, dostosowanego do wieku jak i preferencji dziecka.

Pracujemy w godzinach 6:00 - 17:00, administracja 7:00-15:00.

Wózki, foteliki itp. można zostawiać w pomieszczeniu WÓZKOWNI znajdującym się od ulicy Romualda. Pomieszczenie otwarte jest w porze rannej  DO godziny 8:30, a w porze popołudniowej OD godziny 12:00.  W przypadku, gdyby wózkownia była zamknięta prosimy o informację na grupie.

!!! Zwracamy również ogromną Państwa uwagę na terminowość uiszczania opłat za pobyt i żywienie dziecka w żłobku. Prosimy tak zabezpieczyć środki finansowe, aby wpłata była zaksięgowana na koncie placówki 15-tego każdego miesiąca. O kwocie do zapłaty będziecie Państwo informowani na początku każdego miesiąca (informacja w formie wiadomości w systemie 4parents). Zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Kielce opłatę za wyżywienie wnosi się z góry, natomiast opłatę za pobyt  wnosi się z możliwością odroczenia terminu płatności do trzech pełnych miesięcy, liczonych od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko rozpoczyna pobyt w żłobku. Warunkiem odroczenia płatności jest złożenie wniosku o odroczenie płatności do Dyrektora Żłobka oraz potwierdzenie złożenia wniosku o świadczenie „aktywnie w żłobku” zgodnie z Ustawą o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka - „AKTYWNY RODZIC” (Dz.U. z 2024r. poz. 858). 

Pełna treść Uchwały zamieszczona została w zakładce ŻŁOBEK - AKTY PRAWNE.

Pomoc finansowa z MOPR w postaci dofinansowania do żywienia dziecka w placówce będzie realizowana po otrzymaniu przez żłobek Decyzji organu przyznającego ww. świadczenie. W przypadku, kiedy rodzic wcześniej ureguluje wskazaną należność, a do placówki wpłynie ww. Decyzja, koszty poniesione przez rodzica zostaną niezwłocznie zwrócone na wskazane przez Niego konto.

Kwota za żywienie uzależniona będzie od obecności dziecka w placówce, np. za miesiąc wrzesień naliczona jest pełna kwota (z góry), natomiast w październiku zostanie ona ewentualnie pomniejszona o odliczone nieobecności dziecka. 

W sytuacji krótszego pobytu dziecka w żłobku, w trakcie dnia, opłata za wyżywienie nie będzie pomniejszana proporcjonalnie. Za miesiąc wrzesień naliczona jest pełna kwota (z góry), natomiast w październiku zostanie ona ewentualnie pomniejszona o odliczone nieobecności dziecka.

 NIEOBECNOŚCI dziecka w danym dniu zgłaszamy do administracji (telefonicznie) lub  poprzez aplikację 4parents do godziny 8:30, natomiast o planowanych możemy powiadomić opiekunki na grupie dziecka (bądź skorzystać z aplikacji). 

Obowiązkiem Rodzica jest również informowanie Żłobka o chorobach, zwłaszcza zakaźnych dziecka, czy o powodach pobytu dziecka w szpitalu (jeżeli są one znaczące dla bezpieczeństwa pozostałych dzieci).

!!! W przypadku dzieci uczęszczających do FILII Żłobka, nieobecność należy zgłosić dzień wcześniej do godziny 8:30 - możliwość zgłaszania dostępna również poprzez aplikację.

Ważna informacja:  dzieci nie mogą mieć ŻADNEJ BIŻUTERII na sobie, np. kolczyków (wszelkiego rodzaju), łańcuszków, bransoletek itp.

       Adaptacja- to łagodne, stopniowe wprowadzanie dziecka do nowego środowiska jakim jest żłobek, w taki sposób, aby czuło się w nim bezpiecznie. Dzięki adaptacji dziecko buduje zaufanie do opiekunów, poznaje rytm dnia obowiązujący w placówce, natomiast rodzice zyskują pewność, że potrzeby ich dziecka są zauważane i szanowane. Podczas adaptacji rodzic swoją obecnością daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, zachęca je do odkrywania nowego miejsca, towarzyszy mu stwarzając jednocześnie warunki do nawiązania więzi z opiekunem.

Niestety nie da się określić długości procesu adaptacji ponieważ każde dziecka reaguje inaczej.

Najważniejszym aspektem procesu adaptacyjnego dziecka w żłobku jest właściwe jego przygotowanie do nowej sytuacji. Tutaj ogromna odpowiedzialność spoczywa na Rodzicach/Opiekunach. To WASZE nastawienie do nas i naszej pracy odgrywa znaczącą rolę w całym procesie. Pamiętajmy, że dzieci czują nasze emocje i niejednokrotnie nie rozumiejąc ich zaczynają niepotrzebnie się denerwować.

Aby zminimalizować stres jaki będzie towarzyszył Waszym pociechom pamiętajcie, aby:

  • zabezpieczyć sobie czas wolny, kilka dni (z możliwością wydłużenia), a następnie 2-3 tygodnie z elastycznym czasem pracy (tak, aby być dostępnym w razie potrzeby wcześniejszego odebrania dziecka) lub skorzystać, w miarę możliwości z pomocy ze strony najbliższych (babci, dziadka, cioci, itp.),
  • pierwsze dni towarzyszenia dziecku wykorzystać jak najlepiej, umożliwiając mu wejście w grupę (pozwalać dziecku na oddalane się od nas, zmniejszając dystans między nim a opiekunem czy innymi dziećmi),
  • nie pozwolić sobie na zbędne negatywne emocje - zrezygnować z pospiechu w  przygotowaniach - w domu (można wziąć urlop w pracy celem uniknięcia niepotrzebnego zdenerwowania), 
  • dużo rozmawiać z dzieckiem o nowym środowisku opisując je tak, aby zachęcić pociechę do przyjścia do nas,
  • ustalić w domu rytm dnia , podobny do żłobkowego, np. pory posiłków czy drzemka,
  • pożegnanie było krótkie - buziak na do widzenia, a przytulenie, uśmiech "przekazywały"  jak najmniej obaw z naszej strony (dla starszych dzieci może być również konkretna informacja „Wracam po obiedzie”),
  • starać się jak najbardziej zminimalizować stres, zapewniając dziecku komfort i poczucie bezpieczeństwa, pozwalając mu np. zabrać do żłobka ulubioną przytulankę, kocyk, czy pieluszkę itp.

Oczywiście rozumiemy Wasze obawy związane z pozostawieniem dzieci pod opieką "obcych osób", jednak wybierając, świadomie, naszą placówkę obdarzyliście nas zaufaniem, którego nie zawiedziemy. Współpracując z Państwem wspólnie zadbamy o prawidłowy rozwój Waszych pociech, będziemy informować o naszych spostrzeżeniach dotyczących rozwoju fizycznego jak i psychicznego. Tylko dzięki prawidłowej relacji będziemy w stanie wypełniać nasze zadania.

       Prosimy Państwa o szczerość jeśli chodzi o informacje dotyczące Waszych dzieci (rozwój, zainteresowania, potrzeby, problemy, itp.) dzięki czemu będziemy sprawniej realizować plan opieki nad nimi.

Żłobek pracuje w oparciu o:

  • Ustawę o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3,
  • Rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 13 grudnia 2024 r. w sprawie standardów opieki sprawowanej nad dziećmi w wieku do lat 3,
  • Konwencję o prawach dziecka,
  • Statut Żłobka Samorządowego Nr 13 w Kielcach,
  • Regulamin Porządkowy Obejmujący Zasady Pobytu Dziecka w Żłobku Samorządowym Miasta Kielce,
  • Plan Opiekuńczo- Wychowawczo- Edukacyjny,
  • Procedury Bezpieczeństwa dotyczące zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania infekcji i chorób zakaźnych,
  • Polityki  ochrony dzieci przed krzywdzeniem w Żłobku Samorządowym Nr 13 w Kielcach,

Prosimy o zapoznanie się z ww. treściami, które są dostępne w zakładce AKTY PRAWNE.

  • Do żłobka przyprowadzacie dzieci DO GODZINY 8:30. O ewentualnych spóźnieniach informujecie Państwo telefonicznie, w przeciwnym razie dziecko może zostać nieprzyjęte w tym dniu do placówki.
  • Dostarczacie Państwo wszystkie, niezbędne dokumenty (informacja poniżej),
  • Przekazujecie opiekunce istotne informacje dotyczące Waszej pociechy,
  • Krótkie pożegnanie z dzieckiem zminimalizuje jego stres (zgodnie z Ramowym programem adaptacji) .

 

UWAGA! Po okresie adaptacji Rodzic nie wchodzi z dzieckiem na grupę, nie zagląda .... Przekazuje pociechę pod naszą opiekę i nie przeciąga chwili rozstania. 

W aplikacji zamieszczone są Procedury i Zasady obowiązujące Rodziców/Opiekunów prawych dzieci uczęszczających do Żłobka. Prosimy o zapoznanie się z ich treścią i potwierdzenie pisemnym Oświadczeniem (treść Oświadczenia w pliku poniżej).

  • Prosimy o przyprowadzanie do placówki dzieci zdrowych, bez objawów infekcji. Z naszej strony, KAŻDY niepokojący objaw zgłaszany jest telefonicznie. Państwo podejmujecie decyzję o wcześniejszym zabraniu dziecka z placówki (NIEZWŁOCZNIE zabieramy w przypadku wysokiej temperatury), ewentualnie umówieniu wizyty lekarskiej na popołudnie. Prosimy o szczerość z Państwa strony oraz zgłaszanie niepokojących objawów, które wystąpiły u dziecka w domu, a które mogą mieć wpływ na zachowanie dziecka podczas pobytu w placówce. Niejednokrotnie taka informacja również i nam ułatwia opiekę nad maluszkiem. W przypadku poważnej choroby dziecka prosimy (w miarę możliwości) o pisemną informację od lekarza prowadzącego, że dziecko jest zdrowe.
  • Wszelkie zalecenia dotyczące diety eliminacyjnej u dziecka będą respektowane i uwzględniane przy układaniu jadłospisu tylko i wyłącznie na podstawie zaświadczenie od lekarza.
  • Jeżeli Wasza pociecha nie używa już pieluszek jednorazowych, bardzo prosimy o zabezpieczenie dodatkowych ubranek na zmianę. Nowa sytuacja stresowa, obce osoby wokół mogą powodować, że wyuczone w domu nawyki mogą stać się problematyczne dla dziecka (np. strach spowodowany nowym otoczeniem może utrudnić dziecku zgłaszanie potrzeb).
  • Odbierając dziecko nie stwarzajmy sytuacji, w której będzie ono czuło, że placówka to coś złego - nie użalajmy się nad dzieckiem ("Oooo biedactwo, już mamusia przyszła, już będzie dobrze" itp.) - przywitajmy je z entuzjazmem dając swoją postawą do zrozumienia, że macie pełne zaufanie do nas. Zadając pytania dzieciom zwracajcie uwagę jak je formujecie: " Fajnie było prawda?- nie pozwalajmy, aby dziecko czuło nasz niepokój.
  • Pamiętajcie Państwo, że po powrocie do domu zachowanie dziecka może ulec zmianie:

     - może domagać się stałej bliskości, 

     - może mieć niespokojne noce, 

     - może być bardziej zmęczone,

     - może nastąpić zmiana apetytu jak i snu, itp.

    Zapewniajcie je o swojej miłości, okazujcie cierpliwość, ale nie pozwalajcie sobie na niepokój i zdenerwowanie oraz negatywne uwagi przy Waszym dziecku dotyczące placówki. Wbrew pozorom dzieci słyszą i rozumieją o wiele więcej niż nam, dorosłym, się wydaje.

 Cieszymy się na współpracę z Państwem. Mamy nadzieję, że ten rok jak i kolejne będzie owocował w same dobre relacje między nami. 

Wszelkie uwagi co do funkcjonowania placówki możecie Państwo zgłaszać do Dyrektora Żłobka.                                                                                                                                                     

  Dziękujemy za WASZE  zaufanie

UWAGA !!!

Prosimy o zapoznanie się z poniżej zamieszczonymi dokumentami.

Prosimy je  wydrukować, uzupełnić (pamiętając o podpisach obojga rodziców/opiekunów prawnych – tam, gdzie jest to niezbędne) i dostarczyć w dniu, w którym po raz pierwszy dziecko "przychodzi" do placówki ( "Niezbędnik Maluszka" to podpowiedź co jest potrzebne dziecku w żłobku).