SPRAWY ORGANIZACYJNE
Zadaniem żłobka jest:
- dbanie o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci,
- zapewnienie opieki pielęgnacyjnej, wychowawczej i edukacyjnej w zależności od indywidualnych potrzeb dzieci,
- wspieranie ich rozwoju,
- zapewnienie prawidłowego żywienia, dostosowanego do wieku jak i preferencji dziecka.
Pracujemy w godzinach 6:00 - 17:00, administracja 7:00-15:00.
Wózki, foteliki itp. można zostawiać w pomieszczeniu WÓZKOWNI znajdującym się od ulicy Romualda. Pomieszczenie otwarte jest w porze rannej DO godziny 8:30, a w porze popołudniowej OD godziny 12:00. W przypadku, gdyby wózkownia była zamknięta prosimy o informację na grupie.
!!! Zwracamy również ogromną Państwa uwagę na terminowość uiszczania opłat za pobyt i żywienie dziecka w żłobku. Prosimy tak zabezpieczyć środki finansowe, aby wpłata była zaksięgowana na koncie placówki 15-tego każdego miesiąca. O kwocie do zapłaty będziecie Państwo informowani na początku każdego miesiąca (informacja w formie wiadomości w systemie 4parents). Zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Kielce opłatę za wyżywienie wnosi się z góry, natomiast opłatę za pobyt wnosi się z możliwością odroczenia terminu płatności do trzech pełnych miesięcy, liczonych od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko rozpoczyna pobyt w żłobku. Warunkiem odroczenia płatności jest złożenie wniosku o odroczenie płatności do Dyrektora Żłobka oraz potwierdzenie złożenia wniosku o świadczenie „aktywnie w żłobku” zgodnie z Ustawą o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka - „AKTYWNY RODZIC” (Dz.U. z 2024r. poz. 858).
Pełna treść Uchwały zamieszczona została w zakładce ŻŁOBEK - AKTY PRAWNE.
Pomoc finansowa z MOPR w postaci dofinansowania do żywienia dziecka w placówce będzie realizowana po otrzymaniu przez żłobek Decyzji organu przyznającego ww. świadczenie. W przypadku, kiedy rodzic wcześniej ureguluje wskazaną należność, a do placówki wpłynie ww. Decyzja, koszty poniesione przez rodzica zostaną niezwłocznie zwrócone na wskazane przez Niego konto.
Kwota za żywienie uzależniona będzie od obecności dziecka w placówce, np. za miesiąc wrzesień naliczona jest pełna kwota (z góry), natomiast w październiku zostanie ona ewentualnie pomniejszona o odliczone nieobecności dziecka.
W sytuacji krótszego pobytu dziecka w żłobku, w trakcie dnia, opłata za wyżywienie nie będzie pomniejszana proporcjonalnie. Za miesiąc wrzesień naliczona jest pełna kwota (z góry), natomiast w październiku zostanie ona ewentualnie pomniejszona o odliczone nieobecności dziecka.
NIEOBECNOŚCI dziecka w danym dniu zgłaszamy do administracji (telefonicznie) lub poprzez aplikację 4parents do godziny 8:30, natomiast o planowanych możemy powiadomić opiekunki na grupie dziecka (bądź skorzystać z aplikacji).
Obowiązkiem Rodzica jest również informowanie Żłobka o chorobach, zwłaszcza zakaźnych dziecka, czy o powodach pobytu dziecka w szpitalu (jeżeli są one znaczące dla bezpieczeństwa pozostałych dzieci).
!!! W przypadku dzieci uczęszczających do FILII Żłobka, nieobecność należy zgłosić dzień wcześniej do godziny 8:30 - możliwość zgłaszania dostępna również poprzez aplikację.
Ważna informacja: dzieci nie mogą mieć ŻADNEJ BIŻUTERII na sobie, np. kolczyków (wszelkiego rodzaju), łańcuszków, bransoletek itp.
Adaptacja- to łagodne, stopniowe wprowadzanie dziecka do nowego środowiska jakim jest żłobek, w taki sposób, aby czuło się w nim bezpiecznie. Dzięki adaptacji dziecko buduje zaufanie do opiekunów, poznaje rytm dnia obowiązujący w placówce, natomiast rodzice zyskują pewność, że potrzeby ich dziecka są zauważane i szanowane. Podczas adaptacji rodzic swoją obecnością daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, zachęca je do odkrywania nowego miejsca, towarzyszy mu stwarzając jednocześnie warunki do nawiązania więzi z opiekunem.
Niestety nie da się określić długości procesu adaptacji ponieważ każde dziecka reaguje inaczej.
Najważniejszym aspektem procesu adaptacyjnego dziecka w żłobku jest właściwe jego przygotowanie do nowej sytuacji. Tutaj ogromna odpowiedzialność spoczywa na Rodzicach/Opiekunach. To WASZE nastawienie do nas i naszej pracy odgrywa znaczącą rolę w całym procesie. Pamiętajmy, że dzieci czują nasze emocje i niejednokrotnie nie rozumiejąc ich zaczynają niepotrzebnie się denerwować.
Aby zminimalizować stres jaki będzie towarzyszył Waszym pociechom pamiętajcie, aby:
- zabezpieczyć sobie czas wolny, kilka dni (z możliwością wydłużenia), a następnie 2-3 tygodnie z elastycznym czasem pracy (tak, aby być dostępnym w razie potrzeby wcześniejszego odebrania dziecka) lub skorzystać, w miarę możliwości z pomocy ze strony najbliższych (babci, dziadka, cioci, itp.),
- pierwsze dni towarzyszenia dziecku wykorzystać jak najlepiej, umożliwiając mu wejście w grupę (pozwalać dziecku na oddalane się od nas, zmniejszając dystans między nim a opiekunem czy innymi dziećmi),
- nie pozwolić sobie na zbędne negatywne emocje - zrezygnować z pospiechu w przygotowaniach - w domu (można wziąć urlop w pracy celem uniknięcia niepotrzebnego zdenerwowania),
- dużo rozmawiać z dzieckiem o nowym środowisku opisując je tak, aby zachęcić pociechę do przyjścia do nas,
- ustalić w domu rytm dnia , podobny do żłobkowego, np. pory posiłków czy drzemka,
- pożegnanie było krótkie - buziak na do widzenia, a przytulenie, uśmiech "przekazywały" jak najmniej obaw z naszej strony (dla starszych dzieci może być również konkretna informacja „Wracam po obiedzie”),
- starać się jak najbardziej zminimalizować stres, zapewniając dziecku komfort i poczucie bezpieczeństwa, pozwalając mu np. zabrać do żłobka ulubioną przytulankę, kocyk, czy pieluszkę itp.
Oczywiście rozumiemy Wasze obawy związane z pozostawieniem dzieci pod opieką "obcych osób", jednak wybierając, świadomie, naszą placówkę obdarzyliście nas zaufaniem, którego nie zawiedziemy. Współpracując z Państwem wspólnie zadbamy o prawidłowy rozwój Waszych pociech, będziemy informować o naszych spostrzeżeniach dotyczących rozwoju fizycznego jak i psychicznego. Tylko dzięki prawidłowej relacji będziemy w stanie wypełniać nasze zadania.
Prosimy Państwa o szczerość jeśli chodzi o informacje dotyczące Waszych dzieci (rozwój, zainteresowania, potrzeby, problemy, itp.) dzięki czemu będziemy sprawniej realizować plan opieki nad nimi.
Żłobek pracuje w oparciu o:
- Ustawę o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3,
- Rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 13 grudnia 2024 r. w sprawie standardów opieki sprawowanej nad dziećmi w wieku do lat 3,
- Konwencję o prawach dziecka,
- Statut Żłobka Samorządowego Nr 13 w Kielcach,
- Regulamin Porządkowy Obejmujący Zasady Pobytu Dziecka w Żłobku Samorządowym Miasta Kielce,
- Plan Opiekuńczo- Wychowawczo- Edukacyjny,
- Procedury Bezpieczeństwa dotyczące zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania infekcji i chorób zakaźnych,
- Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem w Żłobku Samorządowym Nr 13 w Kielcach,
Prosimy o zapoznanie się z ww. treściami, które są dostępne w zakładce AKTY PRAWNE.
- Do żłobka przyprowadzacie dzieci DO GODZINY 8:30. O ewentualnych spóźnieniach informujecie Państwo telefonicznie, w przeciwnym razie dziecko może zostać nieprzyjęte w tym dniu do placówki.
- Dostarczacie Państwo wszystkie, niezbędne dokumenty (informacja poniżej),
- Przekazujecie opiekunce istotne informacje dotyczące Waszej pociechy,
- Krótkie pożegnanie z dzieckiem zminimalizuje jego stres (zgodnie z Ramowym programem adaptacji) .
UWAGA! Po okresie adaptacji Rodzic nie wchodzi z dzieckiem na grupę, nie zagląda .... Przekazuje pociechę pod naszą opiekę i nie przeciąga chwili rozstania.
W aplikacji zamieszczone są Procedury i Zasady obowiązujące Rodziców/Opiekunów prawych dzieci uczęszczających do Żłobka. Prosimy o zapoznanie się z ich treścią i potwierdzenie pisemnym Oświadczeniem (treść Oświadczenia w pliku poniżej).
- Prosimy o przyprowadzanie do placówki dzieci zdrowych, bez objawów infekcji. Z naszej strony, KAŻDY niepokojący objaw zgłaszany jest telefonicznie. Państwo podejmujecie decyzję o wcześniejszym zabraniu dziecka z placówki (NIEZWŁOCZNIE zabieramy w przypadku wysokiej temperatury), ewentualnie umówieniu wizyty lekarskiej na popołudnie. Prosimy o szczerość z Państwa strony oraz zgłaszanie niepokojących objawów, które wystąpiły u dziecka w domu, a które mogą mieć wpływ na zachowanie dziecka podczas pobytu w placówce. Niejednokrotnie taka informacja również i nam ułatwia opiekę nad maluszkiem. W przypadku poważnej choroby dziecka prosimy (w miarę możliwości) o pisemną informację od lekarza prowadzącego, że dziecko jest zdrowe.
- Wszelkie zalecenia dotyczące diety eliminacyjnej u dziecka będą respektowane i uwzględniane przy układaniu jadłospisu tylko i wyłącznie na podstawie zaświadczenie od lekarza.
- Jeżeli Wasza pociecha nie używa już pieluszek jednorazowych, bardzo prosimy o zabezpieczenie dodatkowych ubranek na zmianę. Nowa sytuacja stresowa, obce osoby wokół mogą powodować, że wyuczone w domu nawyki mogą stać się problematyczne dla dziecka (np. strach spowodowany nowym otoczeniem może utrudnić dziecku zgłaszanie potrzeb).
- Odbierając dziecko nie stwarzajmy sytuacji, w której będzie ono czuło, że placówka to coś złego - nie użalajmy się nad dzieckiem ("Oooo biedactwo, już mamusia przyszła, już będzie dobrze" itp.) - przywitajmy je z entuzjazmem dając swoją postawą do zrozumienia, że macie pełne zaufanie do nas. Zadając pytania dzieciom zwracajcie uwagę jak je formujecie: " Fajnie było prawda?- nie pozwalajmy, aby dziecko czuło nasz niepokój.
Pamiętajcie Państwo, że po powrocie do domu zachowanie dziecka może ulec zmianie:
- może domagać się stałej bliskości,
- może mieć niespokojne noce,
- może być bardziej zmęczone,
- może nastąpić zmiana apetytu jak i snu, itp.
Zapewniajcie je o swojej miłości, okazujcie cierpliwość, ale nie pozwalajcie sobie na niepokój i zdenerwowanie oraz negatywne uwagi przy Waszym dziecku dotyczące placówki. Wbrew pozorom dzieci słyszą i rozumieją o wiele więcej niż nam, dorosłym, się wydaje.
Cieszymy się na współpracę z Państwem. Mamy nadzieję, że ten rok jak i kolejne będzie owocował w same dobre relacje między nami.
Wszelkie uwagi co do funkcjonowania placówki możecie Państwo zgłaszać do Dyrektora Żłobka.
Dziękujemy za WASZE zaufanie
UWAGA !!!
Prosimy o zapoznanie się z poniżej zamieszczonymi dokumentami.
Prosimy je wydrukować, uzupełnić (pamiętając o podpisach obojga rodziców/opiekunów prawnych – tam, gdzie jest to niezbędne) i dostarczyć w dniu, w którym po raz pierwszy dziecko "przychodzi" do placówki ( "Niezbędnik Maluszka" to podpowiedź co jest potrzebne dziecku w żłobku).

